
Na osnovu rešenja Sanitarnog inspektora Ministarstva zdravlja, Gradska uprava Kruševac naložila je Zavodu za javno zdravlje Kruševac analizu vode na 15 javnih česmi koje nisu u sistemu gradskog vodovoda.
Na 10 česama u Kruševcu i okolini ustanovljena je neispravnost vode i zabranjena je distribucija i korišćenje vode. Voda je ispravna na česmama: kod FAM-ove kapije, PČELA u Šancu, Konjuhu, Jablanici i sa mineralnom vodom u Čitluku, a neispravna na česmama kod crkve Presvete Bogorodice na Rasini, Lazaričkoj, Beloj Vodi, mala u Šancu, Kapidžiji, Sveti Jovan u Čitluku, Vratarima i sa mineralnom vodom u Lomnici.
Saznajemo da je voda za piće sa jezera Ćelije, bez obzira na obilne padavine, ispravna za piće, a ananalize se vrše tri puta nedeljno na 15 točećih mesta, pa je time čitava mreža pokrivena. Kada su ovakvi vremenski uslovi i poplave, problem se javlja sa bunarima, a oni se kontrolišu na zahtev građana, odnosno domaćina.
Pre analiza,mora biti otpoštovana određena procedura, a uzorkovanje vode iz bunara vrše stručna lica Zavoda za javno zdravlje.