Iz godine u godinu, kako se privreda Srbije razvija, sve je veća potreba za kvalifikovanom radnom snagom. Država je pre desetak godina prepoznala nadolazeći trend pa je u obrazovni sistem uvela model dualnog obrazovanja. Benefite imaju svi, kako đaci koji stiču znanja i veštine u realnom privrednom okruženju, tako i kompanije koje kroz neposrednu edukaciju vrše pripremu đaka da u bliskoj budućnosti postanu kvalitetni i odgovorni radnici. Trenutno je u Rasinskom okrugu u model dualnog obrazovanja uključeno preko 30 kompanija i 5 srednjih škola sa više od 200 đaka.
Veoma važna spona u modelu dualnog obrazovanja, između kompanija i đaka, odnosno srednjih škola u Rasinskom okrugu je Regionalna privredna komora Kruševac. Stručna saradnica u Komori, Danijela Lazarević kaže da je u prethodnih 10 godina mnogo urađeno u razvoju dulanog modela obrazovanja. Uz podsećanje da je regionalna privredna komora Kruševac prve korake u realizaciji dualnog modela obrazovanja imala još 2016. godine, Lazarević ističe i da je veoma bitna finansijska podrška države u ovoj oblasti, što je izuzetno važno i za poslodavce i za đake.
Jedno od preduzeća iz Kruševca koje je uključeno u dualni model obrazovanja je i kompanija Marel. Ovo veoma ozbiljno i uspešno preduzeće koje, sa oko 150 radnika, proizvodi i izvozi elektro – energetsku opremu za niskonaponske mreže za kupce u 70-tak zemalja sveta, ove godine u saradnji sa Prvom tehničkom školom obrazuje 5 đaka. Menadžer prodaje u kompaniji Marel, Nevena Raičević pohvaljuje inicijativu države da omogući mladim ljudima da pored teorijskog znanja steknu i praktična znanja i veštine u realnom privrednom okruženju.
Zadužena za dualno obrazovanje u kompaniji Marel, Marta Milosavljević kaže da su stariji radnici odlično prihvatili đake i da se svi zaposleni trude da im maksimalno olakšaju boravak u kompaniji, kao i da im prenesu što više znanja i radnog iskustva.
Đaci po dualnom modelu obrazovanja sklapaju ugovor o učenju kroz rad sa firmom. U tom ugovoru jasno je precizirano koje uslove mora da ispunjava đak, a koje preduzeće. Jedna od srednjih škola koja je je uključena u dualno obrazovanje je i Prva tehnička. 20 njihovih đaka odlučilo se za učenje kroz praktični rad. Organizator praktične nastave u Prvoj tehničkoj školi, Smiljko Lapčević ističe benefite svih u lancu dualnog obrazovanja.
Trenutno je u Regionalnoj privrednoj komori Kruševac aktuelan proces prikupljanja izjava o spremnosti poslodavaca da se uključe u dualni model obrazovanja za narednu školsku godinu. U Komori kažu da već ima zaintresovanih kompanija, a najveće interesovanje vlada za obrazovnim profilima iz područja mašinstva i obrade metala, kao i ugostiteljstva i turizma.