
Srbija je konačno dodata na listu podržanih PayPal zemalja, a u nastavku pročitajte par reči o registraciji i saznajte više informacija o servisu.
Noć između 9. i 10. aprila mogla bi ostati zapamćena kao jedna od najbitnijih, makar što se Internet trgovine u Srbiji tiče. Iako PayPal zvanično još uvek nije objavio početak rada kod nas niti predstavio uslove poslovanja, Srbija je izlistana na spisku podržanih zemalja, a web portal MONDO tvrdi da je odmah isprobao kako i da li sistem radi.
Ukoliko imate aktiviran antivirus softver, pre odlaska na “Sign In” formular PayPala moraćete da omogućite iskačuće prozore i da dozvolite pristup PayPala vašem sistemu. U slučaju Kaspersky antivirusa dovoljno je dva puta kliknuti na Run ili Pokreni i tamo ste. Slična je situacija i sa drugim antivirus softverima.
Proces prijavljivanja odvija se samo na engleskom, pošto srpski jezik nije podržan. Omogućeno je otvaranje “Individual” ili “Bussines” naloga PayPal usluge. Za registraciju su vam potrebni validna i-mejl adresa i podržana platna kartica. Ukucajte redom tražene podatke. Isprobali smo kartice domaćih banaka i svaka je prihvaćena bez problema. Nakon pravilno popunjenih podataka sledi tzv. “Security Challenge”, pa pazite da dobijeni kod pravilno prekucate u “kućicu” da vas sistem ne bi vratio na prvi korak.
To je to! Otvara se vaš profil na PayPalu i kupovina može da počne.
Na svom profilu možete menjati bilo koji podatak, dodavati kartice, mejl adrese, dodatna sigurnosna podešavanja, pregledati stanje računa u evrima i dolarima, ali i pregledati listu do sada obavljenih kupovina, transakcija i naplata.
Preko istog profila, sa svog računa možete koristiti opciju “Send Payment” kako biste osobama poslali/uplatili novac u nekoj od 193 podržane zemlje. Transakcije su sigurne i na raspolaganju su 23 novčane valute.
Da li je podržana naplata preko PayPal servisa u Srbiji još uvek nije zvanično saopšteno, ali plaćanje roba na internetu u ovom trenutku funkcioniše.
Internet trgovina će dolaskom ovog servisa u Srbiju biti bezbednija, brža i pouzdanija, ali se o detaljima još spekuliše, naročito o tome da li ćemo moći i da prodajemo, a ne samo da kupujemo u virtuelnim prodavnicama
Kako su objasnili u ministarstvu PayPal i slični posrednički sajtovi funkcionišu tako što korisnik kod njih otvori nalog, unese podatke o svojoj platnoj kartici i dalje prilikom plaćanja samo koristi podatke o svom nalogu, dok podatke sa kartice više nikada ne ukucava. Posrednik u plaćanju „skida“ novac sa kartice korisnika i prosleđuje ga prodavcu i na taj način se postiže veća sigurnost u poslovanju preko interneta.
„Svetski trendovi ukazuju na činjenicu da će internet ekonomija rasti tempom od osam odsto godišnje u razvijenim zemljama, kao i dvostruko više na tržištima u razvoju. Regulatorni okvir u našoj državi nije u potpunosti prilagođen razvoju onlajn trgovine, ali veliku ulogu u razvoju ove trgovine imaju navike potrošača kao i nedovoljna računarska pismenost. Trenutno se ne prave analize o udelu onlajn prometa u ukupnoj trgovini, ali se procenjuje da je taj procenat u nivou našeg regiona, što bi bilo nešto manje od 10 odsto u odnosu na ukupnu trgovinu“, kaže Stefan Lazarević, državni sekretar za telekomunikacije u ovom ministarstvu.
Prema važećim propisima, plaćanja uvoznih dažbina oslobođena su fizička lica čije pošiljke ne prelaze vrednost od 70 evra, a stižu im od fizičkih lica iz inostranstva. Ukoliko se roba naručuje od pravnih lica iz inostranstva naplati uvoznih dažbina ne podležu pošiljke čija je vrednost do 50 evra.
Roba koja se uvozi, odnosno naručuje može da stigne običnom pošiljkom – preko PTT službe ili brzom poštom preko firmi kakve su „DHL“, „Fedeks“, „UPS“.
„Način dostave robe izbor je njenog naručioca i on se o tome verovatno izjašnjava u momentu porudžbine. Za naše građane i dalje je povoljnije da robu primaju putem obične pošte, s obziromn a to da su PTT usluge jeftinije od usluga brze pošte, pa su samim tim ukupni izdaci niži“, ističu u Upravi carine.
Međutim, za naš standard kupovina preko interneta i dalje je skupa. Uzećemo primer da kupac želi da naruči jaknu iz inostranstva koja koja kod trgovca košta 80 evra. Ako uzmemo da je transport plaćen recimo 10 evra onda će carinska osnovica biti 90 evra, jer cena transporta ulazi u carinsku osnovicu, pa će carina iznositi devet evra. Osnovica za plaćanje PDV-a je 99 evra. Pošto se PDV uglavnom plaća 20 odsto u našem primeru će to biti iznos 19,8 evra. Znači, ukupne dažbine će iznositi 9 evra + 19,8 evra = 28,8 evra (29 evra). Obračun se vrši u dinarima po zvaničnom kursu NBS.
Izvor: MONDO