Nakon jučerašnje posete ambasadora Kuvajta u Beogradu gospodina el Džasema Kruševcu tokom koje je zajedno sa svojim domaćinom, gradonačelnikom Bratislavom Gašićem obišao i Fabriku ulja u Koševima i razgovarao sa poslovodstvom, šira javnost imala je prilku da se uveri da je ovo preduzeće faktički sposobno za pokretnje proizvodnje. Kapaciteti će međutim mirovati dok se ne dobija puna podrška u prvom redu ministarstva privrede i agencije za privatizaciju.
Na prvi pogled, Fabrika ne pruža utisak da se već mesecima u pogonima ne radi ili da je radnike ovog kruševačkog preduzeća i nakon 18-o mesečnog kašnjenja plata, napustio optimizam. Naprotiv. Fabrički krug pogona u Koševima uređen je najmanje koliko i drugi u gradu, hale su besprekorno čiste a punionica sa pripremljenom pet ambalažom, kažu u ovom kolektivu, spremna je da praktično istog dana, kada stignu sirovine krene sa točenjem jestivog ulja.
-Pogonski spremnost kapaciteta, ističe za radio televiziju Kruševac predsednik sindikata Neško Gajić, bolje je nego li pre godinu ipo dana, kada su poslovali unutar holdinga Plima, s tim što druge satisfakcije zasad nema.
„Fabrika ulja“ AD u restruktuiranju ima kapacitet za proizvodnju 15 miliona litara zejtina godišnje. Poseduju dobar skladišni prostor, 30 hektara kao mogućnost grinfild investicije i 157 radnika.Državni zastupnik kapitala Nebojša Radenković kompletiraće svu potrebnu dokumentaciju, kako bi preko kuvajtske ambasade mogli da budu kontaktirani potencijalni poslovni partneri. |
Fabrika međutim ne radi jer nema para za kupovinu repromaterijala, a nada da će Fabrika tržišno preživeti takozvanim uslužnim ceđenjem i punjenjem ulja za ino kupce, što se radilo pre nekliko meseci, ugašena je kada je država vratila carine na uvoz sirovina. Lon poslovi trenutno su ekonomski neisplativi kažu u sindikatu a bez odgovora su ostali neprestani apeli na adrese resornog ministarstva i agencije za privatizaciju da se ovom kolektivu uputi bilo kakava pomoć. S pravom smo tražili , podsećaju u sinidakatu da se Fabrici, iz robnih rezervi ustupe izvesne količine suncokreta i omogući pokretanje proizvodnja ali da se kolektivu dodeli i novčana pomoć za isplatu bar par minimalnih plata. Jer Fabrika jestivog ulja je tragična žrtva jedne od najneuspešnijih privatizaciji u zemlji, koja je preduzeću donela samo deset miliona evra duga i pošteno je da država i za to preuzme na sebe odgovornost kažu u ovom kolektivu.
I u gradskom samostalnom sindikatu, razočarani su stavom resornog ministarstva i agencije za privatizaciju prema kruševačkim preduzećima u restrukturinju.
-Fabrika ulja nije usamljen slučaj kaže u telefonskoj izjavi za RTK predsednik Veća Milenko Mihajlović, a vrhunac nepoštovanja pa i opstrukcije pokušaja i nastojanja lokalnih vlasti da se pokrene sa mrtve tačke, zbio se nedavno ,kada su funkcioneri ministarstva finansija i privrede prvo prihvatili pa potom odbili da prisistvuju sednici gradskog socijalno ekonomskog saveta, kazao je u telefonskoj izjavi za RTK predsednik Veća Milenko Mihajlović.
Tačno je da je rešenje problema i za Fabriku ulja treba najpre tražiti unutar samog preduzeća ali je i istina, stav je gradskog sindikata da bez prave pomoći države ni Fabrika ulja kao ni ostala preduzeća u restrukturiranju nemaju šta da traže na tržištu. Kruševac je za saradnju i na potezu je kažu, sada druga strana.