Svako treće dete iskusilo je neki oblik vršnjačkog nasilja. Stručnjaci kažu da je neophodno da svi budu svesni postojanja ove pojave, kako bi se reagovalo adekvatno i na vreme, a najbolje preventivno. Radio televizija Kruševac je, uz podršku Grada Kruševca, započela realizaciju projekta „Stop vršnjačkom nasilju“, koja predvidja TV emisije – debate, radionicu, stranicu u okviru portala rtk.rs, Fejsbuk grupu, ankete…
„Jako je bitno da se na vreme reaguje. Treba početi sa prevencijom u najranijem uzrastu, u vrtiću, posle ja kasno. Ne sme se potceniti i ne sme se misliti da je to dečja igra“, kaže psiholog Žarko Trebješanin.
Svi gore navedeni oblici nasilja, uglavnom idu kombinovano, odnosno mešaju se vrste nasilja.
Zlostavljani pojedinac obično ničim ne izaziva zlostavljanje, a kada se ono desi, najčešće ne ume da se samostalno izbori sa zlostavljanjem.
Pravovremeno i adekvatno reagovanje celog sistema – jedino tako problem može da se reši, smatraju stručnjaci.
„Ne može to rešiti ni sama porodica, ni sama škola, ni policija, ni obezbeđenje. Potrebno je da se svi uključe. Posebno bih da naglasim da je prevencija mnogo bolja i efikasnija nego lečenje posledice“, navodi Žarko Trebješanin.
TV Kruševac, ove srede, 2. decembra, emituje u okviru „Razgovora s povodom“ emisiju „Vršnjačko nasilje – dugoročna pretnja“, u kojoj je gost prof dr Miloš Bešić, sociolog. Domaćin emisije je Slavoljub Marković.
Foto: Pixabay