Dijabetes ili šećerna bolest je oboljenje koje je pre nekoliko decenija bilo rezervisano za osobe iz starije populacije. Danas su starosne granice pomerene i mladi sve više oboljevaju od dijabetesa.
Društvo za borbu protiv šećerne bolesti Kruševac postoji 12 godina, ima oko 1900 članova, a 70 su osobe iz mlađe populacije i deca uzrasta ispod 15 godina, ističe predsednica Društva profesor Latinka Milojević. U Kruševcu ima registrovanih 15 hiljada dijabetičara, ali se tome mora dodati i broj onih koji nemaju zdravstveno osiguranje i ne posećuju lekara.
Društvo za borbu protiv šećerne bolesti Međunarodni dan prevencije od dijabetesa 14. novembar obeležiće brojnim akcijama, a prva je 13. novembra i namenjena je ženama, budućim majkama i održava se pod motom „Žene i dijabetes naše pravo za zdravu budućnost“.
Naredna akcija je sledećeg dana u 13 sati u sali Doma sindikata uz učešće lekara endokrinologa i drugih gostiju koji će govoriti o ovom oboljenju.