RTK | Radio televizija Kruševac
Društvo

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar obišao renomirane ambulante i rekonstruisani terapijski bazen u Ribarskoj Banji

U prisustvu ministra zdravlja Zlatibora Lončara, direktora BIA Bratislava Gašića i gradonačelnika Jasmine Palurović, danas su otvorene tri renovirane ambulante – u Balšićevoj ulici u Kruševcu i selima Veliki Kupci i Veliki Šiljegovac. Nakon otvaranja ambulanti, obišli su rekonstruisani terapijski bazen u okviru Specijalne bolnice Ribarska Banja, posle čega je otkrivena Spomen ploča poginulim vojnicima u selu Ribare.

Sredstva za renoviranje ambulante u Balšićevoj ulici obezbeđena su iz budžeta Ministarstva za energetiku i rudarstvo za projekat energetske efikasnosti – 70 odsto i grad Kruševac 30 odsto sredstava. Vrednost projekta je 12 miliona dinara sa PDV-om, a u ambulanta  ima oko 17 hiljada pkorisnika.

Kako je izjavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ambulanta ispunjava najmodernije standarde i primer je dobre prakse.

Ministar je istakao da je ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu od izuzetne važnosti za unapređenje čitavog zdravstvenog sistema.

“Od prvoga dana radimo na uspostavljanju efikasnog zdravstvenog sistema, čije su usluge kvalitetne ali i dostupne svakom građaninu”, rekao je Lončar.

Zato se, kako je naveo, pored izgradnje velikih kliničkih centara i bolnica, ulaže u izgradnju, rekonstrukciju i opremanje zdravstvenih objekata primarnog sektora, poput ambulanti u Rasinskom okrugu.

“Koliki je značaj tih ulaganja, najbolje pokazuje podatak da u ove tri ambulante svoje kartone ima više od 25.000 građana. Svi oni zaslužuju jednako kvalitetnu zdravstvenu uslugu kao i građani u bilo kojem većem gradu i zato ćemo nastaviti sa ulaganjima”, istakao je Lončar.

Direktor Doma zdravlja Marina Kostić je rekla da je projekat obnove obuhvatio modernizaciju sistema unutrašnjeg osvetljenja, izolaciju zidova, podova i plafona, zamenu stolarije, intervencije na mašinskim instalacijama grejanja, kao i postavljanje solarnih panela za pripremu tople vode. Obnova nije rađena od 1983. godine.

Da dobra saradnja mesnih zajednica i Doma zdravlja itekako može da unapredi zdravstvene usluge, dokazuju i ambulante u Velikim Kupcima (oko 5000 pacijenata) i Velikom Šiljegovcu (oko 4000). One su renovirane zahvaljujući zajedničkom učešću. Meštanima su od danas na raspolaganju dva najmodernija objekta koja će im pružati usluge primarne zaštite na optimalnom nivou.

U pratnji direktora Specijalne bolnice Ribarska Banja Dušana Šokorca, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, direktor Bezbedonosno informativne agencije Bratislav Gašić i gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović obišli su renovirani bazen u ovoj ustanovi. Bazen je rekonstruisala Specijalna bolnica sa 24 miliona dinara iz sopstvenih sredstava.

Ocenivši da se u Ribarskoj Banji stalno nešto gradi i obnavlja, ministar Lončar je pohvalio rukovodstvo Specijalne bolnice i istakao važnost ovakvih ustanova. Direktor Dušan Šokorac naglasio je da je bazen kompletno obnovljen i da će sada pacijenti imati mnogo bolje uslove za lečenje i oporavak.  Ugrađeno je podno grejanje i energetski saniran objekat.

U proceduri je izgradnja još jednog stacionara, izrada projektno – tehničke dokumentacije je u toku, a obezbeđena su sopstvena sredstva.

Ministar Lončar je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima koje ni pandemija KOVID–19 nije uspela da spreči. U nadležnosti Ministarstva je je što bolje obezbeđenje lekova, sanitetskog materijala i umreženog elektronskog sistema i u saradnji sa lokalnom samoupravom koja takođe prepoznaje značaj zdravstva, uspeh ne može izostati.

Foto: Ministarstvo zdravlja, krusevac.rs i RTK.