RTK | Radio televizija Kruševac
Društvo

Predsednik Aleksandar Vučić: Srbiju zanima isključivo ekonomski razvoj, ne ratovi

Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da Srbiju ne interesuju nikakvi sukobi ni ratovi, ne zato što smo slabi ili slabiji od drugih, već zato što smo dovoljno pametni da znamo da treba da nas interesuju samo ekonomija i saradnja. Kada je reč o dijalogu sa Prištinom, kaže da albanska strana ne želi nikakav razgovor, ono sa čime dolaze u Brisel je uvredljivo za svakoga, istakao je Vučić. Sa Abazovićem i Krivokapićem nisam razgovarao u vreme nereda na Cetinju, naveo Vučić.

Aleksandar Vučić je, u obraćanju javnosti, naveo da Srbija ni na koji način nije zainteresovana da ruši nezavisnost ni Crne Gore ni Hrvatske ni Bosne i Hercegovine niti bilo koje druge zemlje u regionu.

“Jedino što tražim od njih je da to isto pravo poštuju kada je reč o Srbiji”, rekao je Vučić.

“Ne interesuju nas nikakvi ratovi, ne interesuju nas nikakvi sukobi i nećemo da ih imamo ne zato što smo slabi ili slabiji nego zato što smo dovoljno pametni da znamo da treba nas interesuju samo ekonomija i saradnja”, istakao je Vučić.

Ukazao je da znamo da svaki sukob neće odvući samo taj narod na dno, nego i nas i da nam “ne pada na pamet da u tako nečem učestvujemo”.

“Molimo i sve druge da ne pokušavaju suzbijajući uticaj naše zemlje ili pokušavajući da oslabe našu zemlju različitim hibridnim metodama, različitim vrstama pritisaka, da ne očekuju da nećemo pokušati da se odbranimo. I tu ne mislim u vojno-policijskom smislu, toga neće biti, suviše je Srbija snažna da bi toga bilo u tom smislu”, poručio je predsednik.

Govoreći o situaciji u regionu, Vučić je rekao da su se čudne stvari događale u pethodnih 48 sati, ali je bitno da se sačuva jedinstvo naroda.

“Želim da ponovim važne stvari. Za našu zemlju mir je od presudnog značaja. Sve što smo uradili uspeli smo jer smo čuvali mir i smatrali da važnije od bilo kakvih političkih poena mora da bude život i da život stavimo ispred svega”, istakao je Vučić.

Dodaje da politika Srbije dok je on predsednik mora da bude takva da se pohvalimo ekonomskim napretkom i da sačuvamo svaku glavu.

Ukazuje na dva smera – da ne vodimo ratove i da ne učestvujemo u neodgovornoj politici. Zato smo, kako kaže, trpeli svakovrsne pritiske i uvrede i ne rečunajući ministra Vulina, trudili se da ne reagujemo na sve besmislice koje je slušao.

Danas su na tehničkom nivou završeni razgovori u Briselu. Vučić kaže da je ostvaren mali napredak po pitanju nestalih.

“To je jedina dobra vest za nekoliko porodica, albanskih i srpskih koje će moći da sahrane svoje ubijene, kako priliči i da im odlaze na norme i moći bar da žale za svojima”, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, druge vrste napretka u Briselu nije bilo. “Pokušaću da budem blag, albanska strana ne želi nikakav razgovor, ono sa čime dolaze je uvredljivo za svakoga”, napomenuo je Vučić.

Vučić je rekao da su razgovarali danas i sa predstanvicima OEBS-a o situaciji na jugu, u Preševu i Bujanovcu i poručio da će država dati sve od sebe da nastavi štampanje udžbenika na albanskom i za srednje škole, a ne samo za osnovnu.

“Želimo da uradimo sve što možemo da deo Albanca uvedemo u sistem i kao policajce i lekare i sve druge državne institucije, ali tražićemo da se dobro zna kojoj državi pripadaju i oko toga nema cenkanja i niti oko toga može da bude polemike”, poručio je Vučić.

Vučić je podsetio da nije otišao na ustoličenje mitropolita Joanikija i na svečanost u Podgorici iako je dobio pozivnicu.

“U svojoj čestitki mitropolitu Joanikiju istakao sam neophodnost popravljanja odnosa između Srbije i Crne Gore, zato što smatram da ti odnosi treba da budu najbliži. Čini mi se da sam govorio jezikom odgovornog i ozbiljnog predsednika države koja se na takav način ne odnosi prema svojim susedima, poštujući nezavisnost Crne Gore, njihovu nezavisnost i ni na koji način ne mešajući se u njihove unutrašnje odnose”, rekao je Vučić.

Naveo je da su, kako je ustoličen mitropolit Joanikije, “krenuli napadi iz Hrvatske”.

“Ono što je bilo iznenađujuće, to je jedna besmislena patološka kampanja koja se vodi, nepogrešivo, u svim hrvatskim medijima. U kojima sam ustoličenje na Cetinju izveo lično ja, komandovao sam helikopterskim jedinicama, naredio sam ko će da upravlja helikopterima, naredio kakvo će oružje da se nosi, koga sam pozivao u jedan, dva, tri, četiri noću u Crnoj Gori, kako sam menjao mišljenje rukovodstvu Crne Gore, odnosno pripadnicima Vlade Crne Gore. Želim da ih obavestim da nisam razgovarao ni sa gospodinom Krivokapićem, ni sa gospodinom Abazovićem”, kazao je Vučić i naglasio je da su “to sve izmislili”.

Dodao je da je pročitao da su ga “pojedini strani predstavnici optužili da preko srpske crkve želi da pravi veliku Srbiju”, ali i “istovremeno za partnerstvo sa Đukanovićem”.

“Kada pročitate sijaset tih gluposti sa svih strana, ali vidite jednu orkestriranu i organizovanu kampanju, lako možete da dođete do nekoliko zaključaka, a ja ću postaviti i nekoliko pitanja. Prvo je to da je reč o dobro organizovanoj kampanji, uvek sličnoj, samo ovog puta rekao bih nešto snažnijoj i nešto jače orkestriranoj, zato što neki ljudi teško trpe svoj politički poraz i ne umeju da reaguju kao časni ljudi i kao ozbiljni i odgovorni državnici i onda počinju da se ponašaju na veoma neodgovoran način, način koji ne priliči ni njihovoj poziciji, ni ulozi koju imaju u svojim društvima”, kazao je Vučić.

Upitao je Fiolu fon Kramon da kaže “kada je imao bilo kakvo partnerstvo sa Milom Đukanovićem u bilo čemu”.

Vučić je naglasio da su još od 1878. godine, kada je Srbija stekla nezavisnost, postojali pokušaji da se u regionu svi okrenu protiv Srbije koja je najveća, ne bi li kontrolisali Srbiju i ne bi li postojala balansirana snaga u regionu.

“Srbija, da budem sasvim otvoren, nije nikome smetala do 2011. i 2012, jer je bila slaba, razjedinjena, uništena u međusobnim svađama vladara, različitim kohabitacijama, nesposobnosti, neodgovornosti, užasnom stanju srpske ekonomije i tada je bila dobar partner svima. Takva, slaba Srbija je malo kome smetala”, istakao je Vučić.

Dodao je da očekuje da po prvi put u istoriji Srbija pretekne Hrvatsku i Sloveniju po ukupnoj stopi bruto domaćeg proizvoda.

“Ono što je za nas opasnost to je što će različite sile pokušavati da spuste snagu i moć Srbije, da pokušaju da na različite načine generišu opadanje snage Srbije i da pomažu svima drugima da bi mogli da obuzdaju moć naše zemlje. Mi smo mali i slabi, mi ćemo ovu godinu da završimo sa možda čak i 57 milijardi evra ukupnim BDP-om. To je ako nam rast bude bio preko sedam posto, a verujemo da može da bude”, kazao je Vučić i dodao da treba da se očekuje da će Srbija biti izloženi različitim pritiscima.

Najavio je da će u ponedeljak Beograd posetiti nemačka kancelarka Angela Merkel, što je velika čast za Srbiju.

“Imao sam čast i priliku da je kao predsednik Vlade ugostim jednom u Beogradu, imam sada tu čast i kao predsednik države na kraju njenog mandata”, poručio je Vučić.

Istakao je da će biti jedna od poslednjih poseta Merkelove pre isticanja mandata i da je utoliko veća čast za Srbiju.

Dodao je da će ona najviše vremena tokom posete regionu provesti u Beogradu i istakao da će ona u Beogradu imati sastanke sa rukovodstvom Srbije, iz regiona samo sa predstavnicima civilnog društva, a u Tirani sastanke sa svima iz regiona.

“Želim da se zahvalim Angeli Merkel na svemu što je učinila za Zapadni Balkan i ceo region, posebno za Srbiju, nikada nećemo zaboraviti ono što je učinila za našu zemlju 2015. kada nam je Hrvatska uvodila sankcije”, dodao je Vučić.

Ukazao je da je Nemačka prvi trgovinski partner Srbije, kao i da postaje jedan od najvećih i najvažnijih investitora u našoj zemlji.

Nagasio je da će sa Merkelovom razgovarati i o Berlinskom procesu i svemu što je on doneo.

Najavio je da će krajem meseca, 29. i 30. septembra, u posetu Srbiji doći i Ursula fon der Lajen.

“Tada ćemo imati prvi put sprovođenje u delo ono doneo Berlinski proces. Otvaranje radova na prvoj deonici puta Niš-Pločnik”, poručio je Vučić.

Vučić je u obraćanju javnosti preneo da će nekoliko dana posle posete nemačke kancelarke Angele Merkel imati kratku posetu turskom predsedniku, koja je, kaže, važna i tiče se regionalnih pitanja.

Posle toga, kako je rekao, imaće razgovor sa liderima Višegradske grupe u Budimpešti, kao i posetu Samitu o demografskim pitanjima.

“Posle imamo posetu Ursule fon der Lajen, a u međuvremenu američke i francuske senatore. Takođe, u međuvremenu, videćemo da li video ili ne, samit Otvoreni Balkan”, rekao je Vučić.

Dodao je da će se već u nedelju sastati sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom.

“I zbog sutrašnjeg susreta sa visokim predstavnikom u BiH Kristijanom Šmitom, kao i zbog svih drugih stvari koje imamo, i pred Dan nacionalne zastave i jednistva”, rekao je Vučić.

Takođe, najavio je susret u Beogradu i sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

“Kada pogledate agendu za septembar, jasno je da su važni događaji pred Srbijom, da se mnogo toga važnog za zemlju dešava”, rekao je Vučić.