Nakon neuspelih pregovora, većina od 109 radnika ugostiteljsko turističkog preduzeća ŽUPA od danas je u štrajku zbog neredovnih isplata zarada i neuplaćenih doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranja.
Većina radnika hotela “RUBIN”, ali i drugih lokala koji posluju u okviru kruševačkog Ugostiteljsko turističkog preduzeća “ŽUPA” od danas je u štrajk . Nije postignut dogovor sa poslodavcem, tako da je ostalo otvoreno pitanje isplata sedam zaostalih plata ali i uplata doprinosa za penziono osiguranje za prethodnih osamnaest meseci i poslednja dva Fondu zdravstvenog osiguranja, kaže predsednik odbora samostalnog sindikata Radovan Đorgović.
“Štrajk je najavljen u skladu sa zakonom. Prethodni pregovori sa poslovodstvom nisu dali rezultate, jer nam je nuđeno da dobijemo samo jednu platu i onda su zaposleni rešili da sve zaostale zarade traže odmah“, rekao je Đorgović dodavši da je preduzeće u prethodnom period imalo dosta posla, da je prihodovalo, ali da plata nema.
Dodao je i da ukupna dugovanja za plate, doprinose za PIO i prevoz iznose 33 miliona dinara.
Odluka da se u ovom trenutku, pred novogodišnje praznike, počne sa štrajkom je za direktora ugoostiteljsko turištičkog preduzeća “Župa” Aleksandra Baragu “čudna”.
“Njihovi zahtevi i štrajk su legitimni, situacija je zaista teška, ali je čudno da se u štrajk kreće pred Novu godinu, kada je preduzeće za petnestak dana moglo da prihoduje 4,5 miliona dinara“, rekao je Baraga.
On je objasnio da poslovodstvo danas otkazuje novogodišnje zabave firmi, koje su bile dogovorene, dok održavanje dočeka Nove godine ne bi trebalo da bude dovedeno u pitanje jer preduzeće tada izdaje salu, ali ne organizuje doček.
Baraga je kazao da je tačno da se zaposlenima duguje sedam plata, ali da nije tačno da su oni sedam meseci bez primanja jer su pre mesec dana primili majsku platu.
Zoran Pavlović
