RTK | Radio televizija Kruševac
Šarengrad

Istočni petak u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice na Rasini (VIDEO)

U crkvi Pokrova Presvete Bogorodice na Rasini kod Kruševca, sveštenici, kolačari i vernici proslavili su malu hramovnu slavu Istočni petak ili Živonosni istoičnik.

Uspostavljanje ovog praznika, desilo se pored izvora “Živonosni istočnik”, u hramu iz petog veka, nedaleko od Carigrada, koji je podigao car Lav Veliki. Po predanju, dok još nije bio car, Lav je u šumi naišao na slepog čoveka, odveo ga do izvora, napojio i umio, nakon čega je slepac progledao. Kada je postao car, na mestu gde se to čudo desilo, podigao je hram u znak zahvalnosti Presvetoj Bogorpodici, istakao je starešina hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Kruševcu, proto-jerej Miroslav Pešić.

Na ikoni praznika, slika se Majka Božja sa Bogomladencem iznad izvora, čijoj su se ikoni poklonili brojni vernici iz Pokrovske crkve, koji su praznik proslavili, saborno, molitveno, i svečarski.