U skladu sa preporukom koju je Vlada Republike Srbije donela još 2007. poslodavac čiji radnici obavljaju poslove na otvorenom kada je temperatura vazduha visoka, treba da organizuje rad na način koji će omogućiti da radnici budu zaštićeni.
Nepovoljnim uslovima smatra se temperatra iznad 36 stepeni, a u skladu sa smernicama za bezbedan i zdrav rad na otvorenom Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, poslodavcima je preporučeno da obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih izbegnu od 11 do 16 časova, ističe načelnik Inspekcije rada u Kruševcu Jugoslav Veljković.
Cilj smernica upućenih poslodavcima je da se rizik po zdravlje zaposlenih snizi na prihvatljiv nivo. Kada su u pitanju ekstremno visoke temperature vazduha može se proglasiti elementarne nepogoda, što je propisano Zakonom o vanrednim situacijama, saznajemo u Inspekciji rada.
