U mesecu srpskih slava, danas se proslavljaju dva svetitelja – Sveti Mina i Sveti Kralj Stefan Dečanski.
Sveti Mina, rodom iz Egipta, bio je veliki ratnik i vojskovođa. Mučenički je stradao 304. godine za veru Hristovu. Sveti Mina veoma je poštovan u Grčkoj i na jugu Srbije, kao i Sveti Kralja Stefan Dečanski Čudotvorac.
Sveti Kralj, Sin Kralja Milutina i otac Cara Dušana, odlikovao se mudrošću, krotošću i podvigom. Podigao je Manastir Visoke Dečane u znak zahvalnosti za vid koji mu je vratio Sveti Nikola. U Dečanima se nalazi Kivot sa Čudotvornim Moštima Svetitelja nad kojima se i danas dešavaju isceljenja i čuda pomoći onima koji sa verom dolaze na poklonjenje.
Sveti Mina i Sveti Kralj Stefan Dečanski – Liturgijski se proslavljaju, uz osveštavanje slavskih kolača i žita brojnih srpskih domaćina.U Manastiru Svetog Luke u Bošnjanu Sveta Litzrgija u čast Svetoga Kralja Stefana Dečanskog Čudotvorca, počinje u 7 sati.
