Na današnji dan, 23. septembra, u Kosovskoj Mitrovici je, pre 38 godina, formirana 125 motorizovana brigada, koja je obučavala vojnike na odluženju vojnog roka na teritoriji Kosova i Metohije, gde je zatim učestvovala i u operacijama tokom NATO agresije 1999. godine. Brigada je 16. juna te godine odlikovana i Ordenom narodnog heroja. Predislokacijom u Kruševac nastavila je rad u mirnodopskim uslovima, a tradiciju je nastavila kroz Centar za obuku i Komandu za razvoj Rasinske brigade. Posvećen joj je bio i Razgovor s povodom naše Televizije.
O herojstvu pripadnika 125 motorizovane brigade možda i najbolje govore zadnje reči vojnika na samrti tokom borbi na Košarama pre 20 godina, kojih se seća jedan od komandanata, pukovnik u penziji Ljubinko Đurković: “I mrtav ću braniti otadžbinu. Ostavite me, ja sam gotov, branite sebe i drugove”. O ratnoj 1999. na Kosovu i Metohiji Đurković kaže da je to bio “istinski pakao, ali istovremeno i uzvišeni čin”. Nažalost, dodaje, dugo je herojstvo naših vojnika bilo prekriveno ćutanjem koje je pretilo da preraste u potpuni zaborav…
U Kruševac je povodom komemorativnog skupa u kasarni Parunovac boravio i Dušan Virdzek iz Slovačke. Nezadovoljan načinom na koji se u njegovoj zemlji predstavlja sitiacija na Kosovu i u Srbiji, sam je započeo svojevrsnu misiju širenja prave istine, pa je nedavno u svojoj zemlji organizovao i tribinu o Košarama. U međuvremenu je naučio i srpski jezik i postao pravoslavac.
“Herojstvo na Košarama ne može da se ponovi nigde više i to je jedinstveno u istoriji”, rekao je pukovnik Đurković, dodajući kako je bilo još bitaka u kojima je Brigada učestvovovala, ali se sa Košarama nijedana ne može porediti. Zato je ne smemo zaboraviti i zato mora ostati sinonim za herojstvo 125. motorizovane brigade.
