U slavu barda srpske izvorne pesme Vukašina Vuleta Jevtića, u Rosici i Ribarskoj Banji sutra počinje 15. trodnevna manifestacija “Vuletovi dani”.
Svečano otvaranje je sutra u 20 časova nastupom KUD-a “Ribarska Banja”u porti crkve svete Petke u Rosici.
Završne večeri, u nedelju 11. avgusta, u amfiteatru u Ribarskoj Banji od 20 sati biće organizovano “Astalsko pevanje”. Nastupiće, renomirani vokalni solisti Radio Beograda Biljana Petković i Branimir Stošić, Vladimir Mitrović, Ranko Burić i Miroslav Đorđević, uz pratnju orkestra “Stara čaršija”, i pesnici aforističari Veljko Stambolija i Ivko Mihajlović.
Organizatori manifestacije su KPZ Kruševac, Specijalna bolnica “Ribarska Banja”, Mesna zajednica “Ribare” i Mesna organizacija “Rosica”.
Vukašin, Vule Jevtić, rođen je 1913. godine u Rosici (Zupa), jedan je od naših najpoznatijih vokalnih interpretatora narodne muzike. Vukašin Jevtić je stekao široku popularnost kod ljubitelja narodne muzike svojevrsnim doživljavanjem narodne melodije i emotivnom interpretacijom. Za njegov muzički razvoj od velikog je značaja bio susret sa Vlastimirom Pavlovićem Carevcem i saradnja ove dvojice vrsnih umetnika. Interpretacija pesme ‘Što grad Smederevo’ na najbolji način pokazuje osobine njegovog pevanja. Carevac je prihvatio njegov način interpretacije bez ikakvih izmena, a stil toga izvođenja nazvao ‘Vulizam’.”
Vule Jevtić je uoči Drugog svetskog rata sa Vlastimirom Pavlovićem Carevcem bio vodeći muzički tandem Radio Beograda. Kada su se 1945. godine, obojica vratila iz Dahaua, prihvatio ih je Radio Beograd, u kojem je Vule ostao narednu deceniju, a zatim se vratio kafanama i pre rata modernom takozvanom, ‘astalskom pevanju’.
Malo je poznato da je Jevtić kompozitor čuvene ‘narodne’ pesme ‘Još litar jedan’! Bio je prvi dobitnik Estradne nagrade Jugoslavije. Tokom sedamdesetih, i sam u sedmoj deceniji života, imao je svoje mesto u Šumatovcu (pre podne) i Maderi (predveče).
