RTK | Radio televizija Kruševac
Društvo

Prva Arhijerejska Liturgija u novom Hramu Svetog Luke u Bošnjanu

U čast Slave Manastira Svetog Luke u Bošnjanu, Episkop kruševački dr David Perović služio je prvu Arhijerejsku Liturgiju u novom Hramu Svetog Luke u Bošnjanu.

Verni narod temnićkog i kruševačkog kraja, kao i hiljade poštovalaca svetinje na Obodima Mojsinjske Svete Gore, posle svečanog Dočeka Episkopa pred Kapijom Manastira, učestvovalo je u Liturgiji, na kojoj su mnogi pričešćeni. Posle osveštavanja slavskog kolača svečanost je nastavljena na Trpezi Ljubavi u Manastirskoj Trpezariji, uz prigodnu besedu Vladike Davida i Igumana Arhimandrita Alekseja.

Manastir koji je zadužbina Cara Lazara, je u neprestanoj izgradnji i prerasta u Carsku Lavru. Jedinstven je i po izgradnji novog hrama, koji je kao cvet, bez rušenja ijedne cigle – nikao rekonstrukcijom starog. Na kupolu novog hrama postavljen je 3, 2 metra visok Krst Svetog Luke, stilizovana umetnička simbioza pletenice Crkve Lazarice i dečanskih ljiljana sa Krsta Manastira Visoki Dečani.

– Izgradnja novog Hrama se trudom vernog naroda – nastavlja, rekao je Iguman Aleksej i uputio Blagodarnost Svetom Luki, i svima Svetima, koji su pomogli da se novi hram sagradi za godinu dana.