Danas se obeležava Svetski dan Roma, ustanovljen sa ciljem da se ukaže na težak položaj Roma i da se države podstaknu da obrate posebnu pažnju unapredjivanje njihovog položaja.
Taj dan se obeležava u čast prvog Svetskog kongresa Roma, koji je održan 8. aprila 1971. u Londonu.
Tada je za romsku himnu proglasena pesma “Đelem, đelem”, a ustanovljena je i romska zastava sa točkom kao centralnim simbolom.
Zaštitnik građana Saša Janković je ocenio da su Romi i dalje najugroženija manjinska grupa u Srbiji, a do sada postignuti rezultati na unapređenju njihovog položaja nisu otklonili ključne prepreke za njihovu socijalno – ekonomsku integraciju.
