Konačno pesimisti imaju razloga da budu sretni, i to baš zbog toga što su takvi kakvi jesu jer je utvrđeno da je pesimizam dobar za zdravlje.
Stariji ljudi koji imaju negativne misli i strahuju za budućnost verovatno će živeti duže od onih koji misle pozitivno, pokazali je novo istraživanje čiji je zaključak da ljudi s niskim očekivanjima zapravo zdravije žive.
U istraživanju je učestvovalo 40.000 ljudi a zaključeno je da su previše optimistični ljudi izloženiji riziku od invaliditeta i rane smrti.
“Pesimizam može podstaći ljude da budu pažljiviji i oprezniji kada je reč o njihovoj sigurnosti i zdravlju”, ističu stručnjaci.
Istraživanje se temelji na podacima prikupljenim u periodu od 10 godina a učesnici u anketi su pitani o tome koliko su zadovoljni svojim životom i šta očekuju u narednih pet godina. Bili su podeljeni u tri grupe, 18-39 godina, 40-64 i starije od 65 godina.
Pet godina nakon prve ankete usledila je druga pa su rezultati upoređivani sa njihovim predviđanjima.
Ispostavilo se da su ispitanici iz najstarije grupe bili previše pesimistični u pogledu svoje budućnosti (43 posto) – 25 posto ih je skoro tačno predvidelo budućnost, dok je među njima bilo 32 posto optimista.
Iznenađujuće, optimisti su bili znatno izloženiji riziku od invaliditeta i rane smrti. Nasuprot njima, optimistični mladi ljudi su uglavnom grešili kada je reč o njihovim očekivanjima.
Ustanovljeno je da stariji ispitanici nisu imali razloga za nezadovoljstvo budući da njihova očekivanja od budućnosti nisu bila prevelika. S druge strane, mladi i optimistični ljudi su itekako imali razloga biti nezadovoljni.
Istraživanje je radila Američka asocijacija psihologa.
“Ovi rezultati bacaju novo svetlo na to koliko nam očekivanja mogu pomoći ili odmoći u životu”, zaključili su stručnjaci, prenosi Dejli Mejl.
