RTK | Radio televizija Kruševac
DruštvoDruštvo Arhiva

Deveti decembar – Dan bezbednosti pacijenata

Svetska zdravstvena organizacija, 9. decembar proglasila je danom bezbednosti pacijenata, kako bi se zdravstvena zaštita učinila doslednijom i  rizik po pacijenta u okviru zdravstvene ustanove sveo na najmanju moguću meru.

U okviru Dečijeg dispanzera u Kruševcu preduzimaju se sve neophodne mere i aktivnosti da pacijent u procesu rada zdravstvenih radnika ne bude oštećen ili da se njegovo zdravstveno stanje ne pogorša. Jedna od najvažnijih mera je zaštita pacijenata od infekcije, posebno se vodi računa o načinu čuvanja vakcina, roku ampulirane i ostale terapije, prostor na kome se nalaze inhalatori, maske i creva se neprekidno dezinfikuju.

Prilikom intervencija kojima se narušava integritet kože, površine gde se aplikuje lek treba dezinfikovati a neželjeni događaj je ukoliko dođe do toga da se slomi igla.

Najčešći neželjeni događaj je negativna reakcija na lek u okviru Dečijeg dispanzera postoji i tim za bezbednost na radu koji brine da ulazi, vrata, stakla i podovi budu bezbedni za pacijente i pratioce.