Građani mogu do 1. decembra, kada se zaključuje birački spisak za izbore 17. decembra, da podnesu zahtev opštinskoj ili gradskoj komisiji za upis u birački spisak, odnosno promenu u biračkom spisku.
Prema Rokovniku za vršenje izbornih radnji u postupku izbora za narodne poslanike Republičke izborne komisije, rok za donošenje rešenja o zaključenju biračkog spiska i utvrđivanju ukupnog broja birača je 1. decembar. Rešenje o zaključenju biračkog spiska RIK će dostaviti 2. decembra, posle čega se objavljuje u Službenom glasniku, a overeni izvodi iz biračkog spiska RIK-u se dostavljaju do 3. decembra u ponoć.
Republička izborna komisija donela je i odluku o određivanju vremena početka i završetka glasanja na biračkim mestima u inostranstvu, pa će glasanje u Kanadi, Portugaliji, SAD i u Ujedinjenom Kraljevstvu biti obavljeno 16. decembra od 7 do 20 časova, dok će se na ostalim biračkim mestima održati dan kasnije, kao i u Srbiji. Zbog razlike u vremenskim zonama odlučeno je da se u četiri države glasanje obavi dan ranije nego u Srbiji, dok će na svim ostalim biračkim mestima, kojih je ukupno 81, glasanje biti obavljeno 17. decembra. Rezulati glasanja na biračkim mestima u inostranstvu ne smeju se javno saopštavati pre završetka glasanja u Srbiji. RIK je odlučila da prihvati listu biračkih mesta u inostranstvu koju joj je predložilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, tako da će se na izborima za narodne poslanike u Skupštini Srbije glasati na rekordnom 81 biračkom mestu u inostranstvu.
Na teritoriji grada Kruševca, do sada je za lokalne izbore proglašeno 6 lista i to su, prema datumima proglašenja: Izborna lista “Aleksandar Vučić – Kruševac ne sme da stane”, Izborna lista kandidata za odbornike Skupštine Grada Kruševca “Ivica Dačić – premijer Srbije”, Izborna lista “Srbija protiv nasilja – dr Branislav Bata Andrić”, Izborna lista “Milica Đurđević Stamenkovski – Boško Obradović – Nacionalno okupljanje – Državotvorna snaga”, Izborna lista kandidata za odbornike – Novi DSS – POKS i Izborna lista “Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka”.
Da bi izborna lista na parlamentarnim izborima bila proglašena, bilo je potrebno je prikupiti 10.000 overenih potpisa građana koji podržavaju listu, dok je za manjinske stranke dovoljno 5.000 potpisa.
Za proglašenje izborne liste na lokalnim izborima bilo je potrebno je da listu svojim potpisima podrži od 200 do 3.000 birača, u zavisnosti od broja registrovanih birača u jedinici lokalne samouprave na dan raspisivanja izbora.
Birač potpisom može podržati samo jednu izbornu listu, koja mora biti overena kod javnog beležnika, u opštinskoj i gradskoj upravi ili sudu.
Izborne liste mogle su da se podnesu do 26. novembra, odnosno 20 dana pre održavanja izbora.
Svi građani mogu potpuno besplatno da elektronski podnesu zahtev za upis ili promenu podataka u biračkom spisku na portalu “e-Uprava”.
Podsećamo, RIK je odlučio da će glasački listići za izbor poslanika biti boje svetla kajsija, dok će kontrolni listići biti plavi.
